iskrowy zapłon paliwa nagrzewnicy

różności nt. zazów » usprawnienia » iskrowy zapłon paliwa nagrzewnicy

 

Jak zrobić urządzenie do iskrowego zapłonu  paliwa  w nagrzewnicy benzynowej?

 

Sposób zapłonu polega na tym, że paliwo w nagrzewnicy nie zapala się od rozgrzanej do czerwoności spirali swiecy żarowej a od iskry swiecy zapłonowej jak w cylindrze silnika.

Jest wiele rozwiązań tego typu urządzeń, poniżej zaprezentowane jest jedno z nich.

Schemat blokowy urządzenia

Urządzenie to w czasie pracy charakteryzuje się  mocnymi  iskrami o częstotliwości 2-4 na sekundę, umożliwiające zapłon benzyny do temperatury -25 st C.

Główne element urządzenia:  cewka  zapłonowa, przekaźnik, multiwibrator,  swieca zapłonowa, wykonana z samochodowej swiecy zapłonowej z gwintem M18x1,5.  Ze swiecy należy usunąć część metalową  pozostawiając  izolator z elektrodą centralną. Patrz rysunek niżej. Izolator należy obtoczyć (obszlifować) na tokarce do średnicy 17,5 mm.

swieca

Ponadto dla zamocowania swiecy w gnieździe należy wykonać kolejne dwie części:

parownik                     uszczelnienie

Do zamontowania i uszczelnienia swiecy w komorze spalania można wykorzystać podkładkę miedzianą z użytej swiecy zapłonowej oraz część metalową z gwintem takiej samej swiecy zapłonowej.

Gdzie 1- Komora spalania nagrzewnicy, 2-parownik, 3-rurka podawania paliwa, 4-swieca, 5-uszczelnienie, 6-nakrętka z gwintem (cokół swiecy).

Schemat multiwibratora

Multiwibrator najlepiej jest zamontować na płytce obwodu drukowanego, której
wymiary mieszczą się w obudowie dodatkowego przekaźnika rozrusznika,
A całe urządzenie wygodnie jest zamontować na płycie 120x100 mm umiescić w bagażniku w pobliżu nagrzewnicy (urządzenie może być zamontowane do sruby amortyzatora dodatkową nakrętką). Jako przekaźnik załączajacy można użyć każdy przekaźnik ze stykami  zwiernymi.  Na przykład, przekaźnik rozrusznika RS502 lub ​​przekaźnikowe RS9. Zasilanie (+12 V) najlepiej wziąć ze złącza obudowy nagrzewnicy.

Schemat części wysokiego napięcia

Prosty i niedrogi system zapłonowy, wykorzystuje przekaźnik, pracujący na 12 V i prądzie 10 A. Typ kondensatora  MBGO 4 mikrofaradów, 160 V.
System ten  działa niezawodnie, zapewniając  zapłon paliwa w nagrzewnicy.