elektroniczny regulator napięcia

mój aktualny zaz » elektroniczny regulator napięcia

Oryginalnie w zaporożcach były montowane mechaniczne regulatory napięcia. Ich cechą charakterystyczną  jest, że pracują jak chcą, czyli raz działają  właściwie a raz nie.    W chwili kiedy mają "trudne dni" wytwarzają zbyt niskie napięcie i nie doładowują akumulatora. Ale to jeszcze jest "małe piwo", gorzej jak akumulator jest "potraktowany" zbyt wysokim napięciem. Wówczas bardzo szybko zostaje przeładowany i musimy wydać parę złotych  na nowy.

          U mnie regulator pracował "w kratkę", w niektóre dni działał jak trzeba a w niektóre wyczyniał cuda.   W związku z tym zacząłem szukać elektronicznego regulatora napięcia, którym można byłoby zastąpić te mechaniczne badziewie.  W międzyczasie uzyskałem informację, że w końcowych egzemplarzach zaz-ów  montowane były elektroniczne regulatory napięcia. Poszukałem trochę i znalazłem, zdobyłem i zamontowałem.

      Prezentowane na zdjęciach regulatory napięcia można stosować jako zamiennik oryginalnego PP 310-B  (po rosyjsku to RR310-W). Wiem co piszę bo sprawdziłem to osobiście w moim zazie.

   

Otwory do montowania pasują idealnie, tylko regulator "wisi" nie pionowo tylko poziomo. Ważne jest aby był dobrze połączony z masą karoserii przez śruby mocujące. Kolejną sprawą jest przerobienie wtyczki. Oryginalnie jest kostka z dwoma wsuwkami, a do regulatorów elektronicznych stosuje się dwie oddzielne wsuwki konektorowe. Można to zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy: zostawić kostkę i dorobić dwa kabelki, na których montujemy z jednej strony wtyczkę męską a z drugiej żeńską. Męskie wciskamy w kostkę a żeńskie w regulator. Drugi sposób: wyciągnąć wsuwki z kostki i łączymy je bezpośrednio z regulatorem elektronicznym. I jeden i drugi sposób jest dobry, ponieważ w przypadku awarii (odpukać) w pierwszym przypadku  odłączamy dodatkowe przewody i podłączamy regulator mechaniczny, a w drugim przypadku podłączamy wsuwki bezpośrednio w gniazdo na regulatorze mechanicznym. 

        Sposób podłączenia przewodów do regulatorów. W mechanicznym mamy dwa styki. Pierwszy (patrząc mu prosto "w twarz")  jest opisany jako ш ("sz" rosyjskie)  jest odpowiednikiem oznaczenia 67  w regulatorze elektronicznym i tu podłączamy przewód idący z generatora.  Drugi styk oznaczony +  (plus)  jest odpowiednikiem 15 w regulatorze elektronicznym  a przewód  dalej jest podłączony z akumulatorem.

Silnik nie pracuje